דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 440 תשרי תשפ"א ספטמבר 2020
דברי הימים

לאורכה ולרוחבה

אל חרבת עוף-ג'רבה ומעיינות ההר, אל חורבות אסתונא וכולצון. קבוצת 'עמיתים לטיולים' סיירה בפינות הפחות מוכרות של בנימין


לאורכה ולרוחבה

יש הסוברים כי קסם מקומו באגדות, אלו אינם יודעים כי כאשר מערבים יחד מורשת, אתרים תנ"כיים, נופי קדם, אנשים נפלאים ומעיינות שופעים, ניתן לגעת בקלות בקסם, וזאת פחות משעה נסיעה מאזור מישור החוף.

את סיורנו אנו פותחים בחניון הגדודים העבריים בתפילת הנץ בבוקר צונן, כאשר את ליבנו מחמם נוף שילה הקדומה, והאנדרטה לזכר הגדודים, אשר גם הם כמונו מן הסתם פתחו את בוקריהם עת חנו בתפילה מול אותו נוף מעורר השראה.

מספר דילוגים בין הגבעות, וחורבת אל עוף מתנשאת בראש הגבעה, מתהדרת בבית מידות ערבי. אל מול נוף הקדומים שהשתמר מאז ימי האבות, מספר מדריכנו עידו מאושר את מעשה פסל מיכה וקושר אותו לחורבה זו.

משם יורדים בירידה מאומצת לערוצו השופע של נחל שילה, בואכה פנינות החמד עין עוז ומעיין הגבורה. לאחר שהחלפנו כוח הגיע הזמן להוציאו, ואנו יוצאים לטיפוס חד על הרכס המיתמר מדרומנו בואכה שילה. אם מקשיבים היטב ניתן לשמוע את הדי קולות אלקנה, חנה ושמואל הנביא בדרכם אל שילה.

את סיורנו לעמק שילה אנו פותחים עטופים טליתות בבית הכנסת היפהפה בעדי עד, מול נופה החום של הבקעה וגבעות השומרון עטויות ירוק העד. מדריכנו, מורה הדרך הירושלמי הנהדר יוסף שפייזר, פותח בתודה נרגשת לתושבים על האירוח החם.

דרכנו חולפת בין כרמי יין אל חורבת איסתונא, בה אנו תרים את השטח ומגלים קבר שייח', חומה ביזנטית מלבני גיר עצומות, בית בד וגת כפולה. יוצאים שוב לדרכנו בין שיבולי חיטה מצהיבים המתחננים לקוצר, ועולים מעלה בחדות על הרכס מצפון מזרח. בראש הרכס ממתינה הפתעה, דרך סלולה עליה אנו מרחיבים צעדינו למספר דקות ושוב אל תוך השטח, אל חורשת אורני סלע ענקיים המפארים גבעה סמוכה ומספקים שפע צל מתוק למנוחה משיבת נפש מול ההרים מרוממי הרוח.

את סיורנו אנו מסיימים בחורבת כולצון בה אנו חוקרים מערת מסתור מימי מרד בר כוכבא, המעידה על יהדות האזור לאחר שנים כה רבות.

להצטרפות לפעילות עמיתים לטיולים שלחו SMS לעמית אררט 052-7-906090

חזור למגזין