דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 440 תשרי תשפ"א ספטמבר 2020
דברי הימים

נוהל צדקה

רבני בנימין וועדת הצדקה האזורית דואגים שרצונם הטוב של התושבים להרבות בצדקה וחסד לא ינוצל לרעה, ומעניקים אישור חתום למתרימים ביישובים


נוהל צדקה
בקשו את האישור המקורי

במהלך השנה ובעיקר בסביבות החגים, נוהגים אנשים להסתובב בין הבתים לאסוף כספים לצדקה. כדי למנוע ולצמצם את בעיית הנוכלים שמנצלים את טוב לבם של אנשים, קיימת במועצה שלנו ועדת רבנים לענייני צדקה שקבעה קריטריונים לקבלת אישור להתרמה ביישובים.

ועדת הצדקה האזורית יושבת בעפרה. העומדים בקריטריונים שקבעה ועדת הרבנים, פונים לנציג הועדה שמבקש מהפונה מסמכים מהרווחה או מגורמי רפואה, חשבונות בנק והמלצות ממנהיגי הקהילה אליה הוא משתייך. הפונה מוזמן לראיון אישי שלאחריו הועדה מחליטה אם לתת לו אישור.

באישור מופיעים שם הפונה, מספר תעודת זהות ותמונה. האישור ממוספר, מוגבל עד שלושה חודשים וחתום בחותמת ובחתימת נציג הוועדה האזורית. לחריגים תוקף ארוך יותר. האישור תקף לכל יישובי בנימין וכפוף למגבלות הרשומות בו. בחלק מהיישובים הנוהל הוא שהמבקש צריך לעבור גם דרך הרב שיאשר שהאישור בתוקף.

בתקופת מגבלות הקורונה הוחלט לא למנוע מנזקקים לאסוף כספים, אך הם מוזהרים להגיע עם מסכות ואנו מביאים לידיעתם כי תושבים חוששים וייתכן שלא יכניסו אותם לבתים.

לאחרונה נתגלה מספר מועט של זיופי אישורים. אני פונה לציבור להיות ערני, לעיין באישור ובתוקפו, ולשים לב להתנהגות חריגה של המבקש. במידה ויש ספק או חשד כלשהו יש לפנות עם הפרטים אליי.

נכון להיום איננו נותנים אישורים לעמותות וכדומה, ואם מגיעים נציגי עמותות או גופי צדקה, ינהג כל אחד על פי שיקול דעתו.

מקבלי האישורים נבדקים מההיבט הסוציאלי, אין לנו כלים לבדוק את ישרותם לבד מהתרשמות אישית. לכן אם מכניסים אותם הביתה, כוס מים, קפה וכדומה זה רצוי ומבורך, אך יש לשמור על זהירות.

*יקי פריד, ועדת הצדקה האזורית 052-8816379 

חזור למגזין