דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 440 תשרי תשפ"א ספטמבר 2020
דברי הימים

על ראש סדר היום - על הדבש ועל העוקץ


על ראש סדר היום - על הדבש ועל העוקץ

בתחילת חודש הרחמים הנחית עלינו בג"ץ מכה קשה עם פסק דין שיש בו הכל מלבד רחמים. בערלת לב פסקו שופטי בית המשפט העליון להחריב את היישוב החוקי מצפה כרמים והוסיפו פגיעה גם בבתים, בחקלאות ובבית העלמין של היישוב כוכב השחר.

הבירור העובדתי של מסכת אירועי הקמת מצפה כרמים נדונה בבית המשפט המחוזי. שם נפתחו הראיות, נעשו בדיקות ואכן פסק הדין שם קבע כי המדינה העלתה ביוזמתה את המתיישבים למקום ברשות ובסמכות, ופסק שאם יבוא מאן דהוא ויציג טענה לבעלות על הקרקע, זהו מקרה שיש להפעיל בו את תקנת השוק שמסדירה את העניין בפיצוי לבעלים. במקרה המדובר אין אפילו בעלים שתובעים את הקרקע, אך לפי בג"ץ היישוב יחרב ויישאר שומם, כשאף אחד לא ייהנה מהשטח.

בערב בו התקבל פסק הדין הגענו, הנהלת המועצה ואנוכי, לאסיפת חברים ביישוב. אמרתי לתושבים כי אנו עומדים לימינם בכל החלטה ונפעל כדי לדאוג למצבם המשפחתי והאישי וגם ליישוב ומטרותיו יחד עם חיזוק כלל ההתיישבות.

פסק הדין משליך השלכות רוחב על אלפי בתים ביהודה ושומרון, והוא המשך לפסילת חוק ההסדרה בבג"ץ. למעשה, בית המשפט העליון הציב סימני שאלה אדומים מעל אלפי הבתים בהתיישבות בהם ברור שניתן ליישם את תקנת השוק. אנו פועלים לקידום צעדים שיחזקו את ההתיישבות, אבל חובה להבין שבלי מהלך לאיזונו של בית המשפט העליון, ההצלחה תהיה מוגבלת והעוול ימשיך לרחף מעל ראשם של אלפי תושבים. לשרים ולחברי הכנסת שאנו מביאים לסיורים במצפה כרמים ובבנימין אנו מבהירים כי בלי הסדרת מעמד בג"ץ, התפתחות ההתיישבות תהיה בסכנה.

לבנות עם המדינה

היישוב מגרון פונה מראש ההר בו ניצב לפני שמונה שנים ועבר למיקום זמני בתחתית הרכס. אני זוכר מתפקידי כסגן ראש מועצה איך ליווינו את הניסיון למנוע את הפינוי ואת ליווי המשפחות בימים שלאחר הפינוי עד להקמת האתר הזמני. בשנים האחרונות המועצה דחפה ויזמה את הקמת יישוב הקבע של מגרון ואף לקחה אחריות בפועל על תחומים נוספים להם היו זקוקות המשפחות. לאחר תשעה באב התקיימה סוף סוף חנוכה מרגשת ליישוב הקבע עם עליית המשפחה הראשונה לביתה. זהו היישוב השני, אחרי היישוב עמיחי, שאותו בונה בשנים האחרונות המועצה עם המדינה. בעיני זהו סוד הכוח שלנו שמעצים אותנו בכל התחומים, ואני שואב ממנו כוחות גדולים.

מפעלי הקיץ

את אירועי הקיץ השנה בחרנו לעשות בגדול למען תושבי בנימין, למען בעלי העסקים שלנו ולקידום האזור. הקמנו אולפן שידורים מיוחד עם תוכן מקומי עשיר, עם הרצאות מקוונות וחידונים לכל המשפחה. יצאנו בקמפיין פרסומי גדול של חוברת קופונים לעסקים בבעלות תושבינו העצמאיים. בעלי העסקים דיווחו על זינוק מדהים בהזמנות ועל הגעת לקוחות מכל הארץ. בסיורים מודרכים ברחבי המועצה השתתפו אלפי אנשים שהגיעו מחוץ לבנימין וכמובן תושבי בנימין נהנו משלל האירועים שנפרשו בפני הציבור במדיות השונות. הושקעה מחשבה רבה כיצד להתאים את המסלולים והפעילויות למשפחות, לקבוצות שרוצות אתגרים, לילדים, וגם לכללי הקורונה. (ראו תמונות ופירוט על מספר המשתתפים בהמשך גיליון זה).

השתתפתי עם משפחתי בתחרות "אוטוטו בנימין" ופשוט נהנינו מכל רגע. בנימין עלתה קומה בקיץ הזה בתיירות הפנים שלנו התושבים וגם בתיירות החוץ.

גם את פרויקט הקייטנות סיימנו בהצלחה. לראשונה הפעילה המועצה את קייטנות הקיץ באופן ישיר. מתוך תפיסה של אחריות לחינוך ילדינו ורווחתם הפעלנו כ-450 קבוצות קייטנה ובהן כ-12,000 ילדים, בעזרת מדריכים מסורים ואוהבים.

וגם את הפרויקט הזה מינפנו לטובת בעלי העסקים בבנימין, כשרוב מוחלט מההפעלות נעשו על ידם. התגובות שהגיעו מהם היו מרגשות מאד והמחישו כמה כוח אזורי מאוחד וגדול יכול להביא לתועלת כפולה. אנחנו שואפים להמשיך במתכונת הזו, מינוס הקורונה, גם בקיץ הבא.

המתווה הבנימיני

הגל השני של הקורונה איתו מתקשה להתמודד מדינת ישראל, מורגש גם ביישובים שלנו. מלבד מקרים בודדים ולא מייצגים, ניתן לומר כי התנהלות תושבי בנימין היא למופת, הן בשמירה על הנחיות השגרה והן בהקפדה על כללי הבידוד. התושבים משתפים פעולה ומדווחים לצוותים ביישובים אם נמצאו חולים מאומתים במשפחה. הידבקות במגפה זו לא בושה והדיווח חשוב מאד לבריאות כולנו וגם לפרנסה. אם חליתם או שנדרשתם לבידוד, שתפו את נציגי היישוב.

פתיחת שנת הלימודים הציבה לנו אתגר משמעותי בהתמודדות עם הקורונה. הצבנו מטרה ברורה – שמירה הדוקה על הוראות משרד הבריאות תוך מקסימום אפשרות להמשך שגרה ונורמליות. היערכות אגף החינוך שלנו ופעולה והכנה של מנהלי בתי הספר והמורים היקרים אפשרו להפעיל באופן כמעט מקסימלי את בתי הספר היסודיים והשתדלנו להרחיב את ימי הלימוד גם בכיתות הגבוהות. במתווה הלימודים בבנימין קבענו ימי לימודים פרונטליים רבים יותר ממתווה משרד החינוך כדי שהילדים ישמרו על שגרה, יהיו במסגרת, וההורים יוכלו לצאת לעבוד.

צוות הקורונה המועצתי שטיפל באירועי הקורונה בקייטנות, נערך יחד עם אגף החינוך לבניית שיטת עבודה לקטיעה מהירה של שרשרת ההדבקה וגם להשגת פטור מבידוד מעגלים שניתן למנוע מהם זאת. לצערי, מתחילת המערכה המדינה לא מגבשת מענה נכון בהתייחסות למועצות האזוריות. יחד עם ראשי מועצות אזוריות נוספים בארץ, הפצרנו למצוא פתרון לנושא ההסעות. הלמידה בקפסולות יוצרת הפרדה בכיתה אבל המפגש בהסעה פוגע במאמץ הזה. אין לנו מספיק כלי רכב להסיע תלמידים בקיבולת של כמעט פי שלוש מהרגיל, ובינתיים הממשלה לא יודעת להעמיד לזה פתרון ראוי. בשיח עם נציגי משרד הבריאות הצלחנו להביא לשינוי הנחיות שיקלו על היקפי הבידוד ולכן הבקשה מהילדים היא לשבת במקומות קבועים ולעטות מסיכות. אנו מקווים שבתום הסגר המסתמן נחזור לפעול בהתאם למאמץ שנעשה עד כה.

ראש הממשלה בהתיישבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר החינוך גלנט, בחר לפתוח את שנת הלימודים תשפ"א בהתיישבות אצלנו בבנימין. בטקס שערכו תלמידי בית הספר היסודי 'נטעים' במבוא חורון התקבל ראש הממשלה בחגיגיות. לאחר מכן הקדיש ראש הממשלה נתניהו שעה ארוכה ודן אתנו, נציגי המועצה והיישובים, באתגרים שיש להתיישבות להתקדם בהם כדי להביא לצמיחה.

העלנו את סוגיית הבנייה ביישובים, את מצוקת הכבישים ותשתיות התקשורת שכיום מקשות על יצירת מקומות תעסוקה והתפתחות היישובים. ראש הממשלה התעניין בסוגיות. חלק מהדברים שמע מאתנו לראשונה והבטיח לברר.

אמרתי לראש הממשלה בשם תושבי בנימין כי אנו מעריכים מאד את פועלו בכל התחומים לביצור מעמדה של מדינת ישראל ושיש לנו הערכה והכרת הטוב על כך. לצד זאת הדגשתי כי יש לנו ציפיות ודרישות ברורות לצרכיה הלאומיים של ההתיישבות ביהודה ושומרון בתחום הפיתוח וגם בסוגיית הריבונות.

תחום התיירות עניין גם כן את ראש הממשלה והוא הזמין את עצמו לביקור נוסף באתרים שלנו. אנחנו עומדים על קידומה של ההתיישבות ובע"ה נשיג אותו.

חזור למגזין