דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 441 כסלו תשפ"א נובמבר 2020
דברי הימים

על ראש סדר היום - במוקד העניינים

השר אדלשטיין סקר את המאבק בקורונה, השר גלנט חילק מחשבים, השרים שוסטר ותמנו-שטה התרגשו ממיזם ציוני חדש והשר ביטון בחן את ההתיישבות הצעירה


על ראש סדר היום - במוקד העניינים

לא מופרז להעריך שכל תושב בבנימין ראה בשבועיים האחרונים את הפרסום הפומבי של ההתחדשות בשירות לתושבים. בראש הבשורה עומד מוקד השירות החדש - קופסת הפיקוד המתקדמת והחכמה שקולטת ומטפלת בפניות תושבים למועצה בכל נושא.

אני מקווה שכתושבים לא רק נחשפתם לפרסום, אלא הרגשתם בחודשים האחרונים את טיב השירות בפניות שלכם. החל מהאפשרות לפנות למוקד 106 בכל דרך הנוחה לכם, דרך זמני התגובה והטיפול וכן בעדכון שקיבלתם על סטטוס הפנייה ועל סיום הטיפול בה.

עבורי משימת שיפור איכות השירות היא לא משימה טכנית. אני רואה בה מחוייבות אידיאולוגית לדרך ולעצמנו. כשאנחנו דורשים מרשויות המדינה, מהמחוקקים ומהממשלה שיכבדו אותנו ויתייחסו אלינו, תושבי בנימין ויהודה ושומרון כאזרחים שווי זכויות, אנחנו צריכים בראש ובראשונה לעמוד באמות המידה שאנו רואים את עצמנו זכאים להן.

אם תרצו, הריבונות מתחילה בתוכנו – כשאנו מתייחסים לצרכי היומיום שלנו ברצינות ובמקצועיות כמו במקומות המתקדמים בישראל, אנו יכולים לדרוש ולרתום גם את מדינת ישראל להתקדם ולעשות את הצעדים שלה. היכולת להפוך את בנימין למעצמה בלתי נפרדת ממדינת ישראל כרוכה בהעמדת רף ציפיות גבוה שאליו אנו מכוונים במועצה.

לכן דגל השירות שהנפנו מאז כניסתי להיות שליח ציבור, נובע ממחויבות עמוקה לדרך. היום אנחנו יכולים להביט בסיפוק ולומר שאנו במקום טוב ובדרך הנכונה, כשגם בשירות בנימין עולה קומה.

אחת הפעולות המרכזיות של המסע הזה היתה הפרדת מוקד השירות מהמוקד הביטחוני, מתוך ראייה שנכון שכל מוקד יתמחה ויעסוק בתחומו. רוב דרכי השירות עברו לדיגיטל, והיתר עוברות בימים אלה. כל פעולות המועצה מול התושבים מופו בכל המחלקות. קוצרו ונקבעו זמני שירות חדשים, כשהכל מבוקר ומנוהל על ידי מערכות מידע מתקדמות והרחבנו את סל השירותים שניתן לקבל דרך מוקד 106.

אחת הבשורות היא הקמת צוות מועצה שפועל לאחזקת כבישים ומדרכות. הוא התחיל לעבוד בחודשיים האחרונים וזוהי התקדמות נפלאה ליכולת שלנו לטפל במפגעים בכבישי ומדרכות היישובים.

תהליך ההתחדשות בשירות לא בא מאליו. מלוא הקרדיט שייך לעובדי המועצה. המסירות והמחויבות שיש לעובדים בהיותם משרתי ציבור הן תנאי להצלחת מסע שכזה. תודה להם על היכולת להשתכלל, ללמוד וליישם, להתרגל לפעול במערכות חדישות שמכריחות שינוי שלא תמיד נוח ומסתדר עם סדרי העבודה המוכרים.

את המהלך לפרטיו הוביל מנכ"ל המועצה יהודה אליהו עם האגף לאיכות השירות, ואני מבקש להודות להם בשם כל התושבים על כך.

יש אישור לבנייה

לפני כחודש זכינו לבשורות גדולות בתחום הבנייה וההתפתחות. כ-40% מאישורי הבנייה מכל יהודה ושומרון ניתנו ליישובי בנימין. בישיבת הוועדה המאשרת במינהל האזרחי אושרה בניית כ-1,335 יחידות חדשות באישור סופי (תוקף) ועוד כמאות יחידות דיור בתכנון (הפקדה).

בנייה והתרחבות תמיד דבר משמח, אבל אנחנו לא שוכחים שאסור לנו לרגע להשלים עם המצב בו קצב אישורי הבנייה וההתפתחות שלנו תלויים בידי פקידי צבא או בשיקולים פוליטיים. עם מתן האישורים פניתי לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון גנץ והודיתי להם. עם זאת, הדגשתי כי אנו דורשים שחרור מלא של הבנייה ביהודה ושומרון בהתאם לצרכים ולהתפתחות שיש לנו כאן. הבנייה בבנימין, ביהודה ובשומרון צריכה להיות כמו בכל הארץ ולא תחת כבלים מדיניים.

לא רוצים פלסטר

פיתוח האזור כרוך בהקמת תשתיות מתקדמות, ובראשן כבישים המתאימים לנפח תנועת האוכלוסייה. כתפיסת עולם אני מסרב למצוא פתרונות "פלסטר". אזור שרוצה להתפתח לטווח של עשרות שנים קדימה חייב שיהיו לו תכניות אב שצופות פני עתיד, מתכללות את הצרכים וכך גם יכולות להיות כלי להשקעות מדינה ראויות.

על זה נסוב עיקר המאבק שאני מנהל יחד עם סגני היקר רפול אנגל. יש עורקי תחבורה מתוכננים גם במזרח בנימין (שיקוע קלנדיה, הרחבת כביש אדם-חיזמה ועוד) וכן במערב – הרחבת 446 ופריצת כביש רוחב לגוש טלמונים. גם את הרחבת כביש 60 אנחנו פועלים כדי להכין, לדחוף לתכנון ולהציב על סדר יום הממשלה. אלו ועוד, עורקי חיים שאנו מחוייבים לקדם ואכן בחלקם יש התקדמויות חיוביות על אף תקופת הבחירות הארוכה שהיתה ואי יציבות פוליטית ממושכת עם מדינה המתנהלת בלי תקציב מדינה כבר שנה שלמה.

ממש תוך כתיבת שורות אלו אני מתעדכן כי האישור הסופי להרחבת כביש אדם-חיזמה התקבל, וכעת אנו עוברים לאתגר הבא – גיבוש סל תקציבי, ומיד כשיימצא נתחיל בעבודות.

לצד ההשקעה לטווח הארוך, חלק גדול מהקשב היומיומי מופנה לשחרור עומס התנועה באזור אדם-פסגת זאב. בשבועות האחרונים מידי בוקר מאיישים את מחסום חיזמה עובדי המועצה ומפקחים על עבודתו בצורה תקינה, דבר שמצמצם את היקפי העומס. אני נמצא בקשר רצוף עם מפקד המחוז והעוטף כדי שגם במצב הקיים, תושבי בנימין לא יסבלו משיבוש אורח החיים. גם עבודת המחסום ליד ניל"י נמצאת במעקב באופן המתאים שם. אספנו מידע מצטבר שיוביל בע"ה בקרוב לאיוש מלא של הנתיבים החדשים במחסום ולשחרור העומס שמצטבר מאז שהמשק חזר לפעילות כמעט מלאה.

פורסים רשתות

בשנת 2020, אינטרנט יציב הוא מוצר צריכה בסיסי. ביהודה ושומרון וביישובי בנימין אנחנו רחוקים מאוד מפריסה ראויה של רשת אינטרנט. כמו בכבישים ובחשמל, על ההזנחה בת עשרות השנים בכל תחום התשתיות ביו"ש אנחנו משלמים בקושי לעבוד מהבית, באפשרות לתלמידים ללמוד מרחוק ובשאר השימושים השגרתיים ברשת.

שר התקשורת יועז הנדל ביקר אצלנו לפני מספר שבועות. הצגנו בפניו את הקשיים הגדולים ואת הפער המצטבר בין שירותי התקשורת שניתנים ליו"ש לעומת שאר הארץ. השר גילה עניין ובקיאות ואמר כי הוא מזדהה עם הצורך ויקדם מה שניתן.

לאחרונה סוף סוף נחתם הסכם הרישיון של בזק לפריסה ביהודה ושומרון. זו תחילתו של הליך ארוך וחשוב שחייב להיות מואץ עוד יותר כדי לקבל שירותי תקשורת נאותים בעידן הנוכחי.

הסדרה להתיישבות הצעירה

סוגיית ההתיישבות הצעירה עומדת בפני חלון הזדמנויות חשוב, רגע לפני חילוף הנשיאים הצפוי בארה"ב. יישובי המועצה הצעירים, ובהם מאות משפחות ואלפי אנשים, לא מקבלים שירות בסיסי של חשמל רציף, של הזרמת מים נאותה ועוד. מדובר ביישובים חוקיים, על אדמות מדינה. אין סיבה להמשיך ולהשאיר את שגרת אלפי המתיישבים באוויר.

אנחנו משתתפים במאמצים הציבוריים והפוליטיים כדי להביא להכרה והסדרה עוד בחודש הקרוב. השר מיכאל ביטון הממונה על תחום ההתיישבות במשרד הביטחון הגיע אלינו בשבוע שעבר (לביקור שני) ועמד מקרוב על העוול שנגרם לתושבים ועל חוסר ההיגיון של המצב הנוכחי. כמו בכל האתגרים, נמשיך להשתדל, לעבוד קשה למען בנימין ובע"ה לראות פירות.

חזור למגזין