דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 441 כסלו תשפ"א נובמבר 2020
דברי הימים

חאן אל אחמר 2

המאחזים הפלסטינים הקטנים שנבנים במרחב אדומים הם חלק מתוכנית גדולה של השתלטות על אדמות מדינה. חבל בנימין הוא חזית המאבק על השטחים הפתוחים


חאן אל אחמר 2

לא הרחק מהמאחז הבלתי חוקי 'חאן אל אחמר', שאותו קרוב לוודאי אתם מכירים מהחדשות, הקימה הרשות הפלסטינית עוד מאחז בלתי חוקי שזכה לכינוי 'חאן אל אחמר 2'. כמו אחיו הגדול, גם הוא היה בעבר רק מקבץ קטן וארעי, עד שהרשות הפלסטינית פרסה עליו את חסותה, והפכה אותו לכלי נשק רב עוצמה במסגרת המאבק שלה לתפיסת השטחים הפתוחים.

חלק מהמבנים שבו, הוקמו בתוך תחום שיפוט כפר אדומים. חלק אחר ממוקם על שטח, ולמעשה אף מסייע בטרפוד, סלילת כביש אזורי רחב ומסודר שתכנונו אושר לפני שנים רבות, והיה אמור להחליף את כביש המחצבה המפותל שבין יישובי גוש אדומים לירושלים.

לפני כשנתיים, בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים, הודיעה המדינה כי אמנם מדובר במתחם בלתי חוקי, אך היא הגיעה ל"הסכם" עם התושבים במקום, במסגרתו תושבי המאחז יגישו בתוך 45 ימים בקשה להסדרתו שתיבחן על ידי המדינה, שבינתיים תקפיא את ביצוע צווי ההריסה למקום – כל זאת בכפוף להתחייבותם שלא לבנות מבנים נוספים בשטח.

אלא שהחודשים חלפו והתושבים לא טרחו לכבד את ההסכם. הם לא הגישו שום בקשה להסדרת המאחז – לא תוך 45 יום, ולא בחלוף שנתיים, ובינתיים התווספו למאחז עוד 30 מבנים חדשים.

כאמור, בסיבוב הקודם בית המשפט דחה את עתירת רגבים בעקבות "ההסכם" שנחתם אז בין המדינה לפולשים. בחודשים האחרונים, יחד עם מועצת בנימין, פנתה רגבים מחדש למינהל האזרחי בדרישה שיסלקו בדחיפות את המבנים הבלתי חוקיים וישיבו את המצב בשטח לקדמותו. בעקבות חוסר תגובה ממשית, עתרה רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לאכוף את החוק בעניין.

"אזור מרחב אדומים מהווה את אחד משדות הקרב המרכזיים של תכניות ההשתלטות מצד הרשות הפלסטינית על השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון", אומר איתן מלט, רכז יו"ש בתנועת רגבים, וזאת בשל שאיפת הרשות לייצר רצף טריטוריאלי במשולש בית לחם-רמאללה-יריחו. חבל בנימין נמצא בחזית המאבק, ויש צורך בעמידה מתמדת על המשמר".

חזור למגזין