דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 441 כסלו תשפ"א נובמבר 2020
מאמרים

האם יש קיצורי דרך?

תעשיית ההייטק העכשווית גמישה מבעבר. ידע מקצועי רלוונטי מוערך יותר מתואר אקדמי, השקעה ורצינות מחפים על המרחק הפיזי. הכשרה ממוקדת היא הדרך הנכונה לבניית קריירה חדשה


האם יש קיצורי דרך?

כשקיבלתי את התואר שלי במדעי המחשב והנדסת תוכנה לפני 16 שנה, הייתי נחושה למצוא עבודה. במשך חצי שנה ישבתי ימים שלמים לשלוח קורות חיים, התייצבתי לכמה וכמה ראיונות עד שלבסוף התקבלתי לעבודה בסטארט-אפ מגניב שנקרא GETEKO.

כשהגעתי לעבודה, להפתעתי, רוב הדברים שלמדתי לא היו רלוונטיים לעבודה ואת כל מה שהייתי צריכה לדעת, לא למדתי באקדמיה.

התואר נתן לי את כרטיס הכניסה והרבה רקע רלוונטי, אבל ההיבטים הפרקטיים של המקצוע עצמו, היו חסרים לי. נאלצתי ללמוד אותם תוך כדי תנועה.

המעמד של תואר אקדמי ככרטיס כניסה הלך ונשחק, והיום חברות הייטק כבר מקבלות עובדים שלא למדו באקדמיה ובכל מקום אפשר למצוא הייטקיסטים שהשתלבו בתעשייה ללא תואר.

גם לפני הקורונה ראינו שינויים גדולים בתעסוקה ובמגמה שאליה מתקדמת התעסוקה המודרנית. קופות אוטומטיות בסופר שבגללן צריך פחות קופאיות, אפליקציות תשלומים שגורמות לסניפי בנק להיראות כמו עיר רפאים, ועוד דוגמאות רבות. הקורונה האיצה את התהליך ואפילו את הרופא אנחנו פוגשים באפליקציה.

בני אדם כבר לא עושים את מה שיכול להיות אוטומטי והמשרות החדשות דורשות הרבה יותר חשיבה ויצירתיות, שלא ניתן להחליפן במכונה.

אתגרי הקורונה גרמו להרבה מאוד עסקים להעביר את הפעילות שלהם לדיגיטל, כך נוצרו הזדמנויות רבות לסטרטאפים וחברות הייטק לפיתוח פתרונות טכנולוגיים. החל מאתרי מסחר לחנויות שכונתיות ועד לפיתוחים חדשים שנצרכים עקב המגפה. לפרויקטים החדשים צריך אנשי הייטק ותוכנה.

הכלכלה הישראלית נשענת על שוק ההייטק, ובעשורים האחרונים החדשנות הישראלית הגיעה לשיאים רבים. ישראל היא מרכז חדשנות בינלאומי וההייטק הישראלי נהנה בשנים האחרונות מפריחה המתבטאת בפעילות ענפה של חברות רב לאומיות, חברות סטארט-אפ חדשניות וחברות צמיחה ישראליות.

הסכם השלום עם איחוד האמירויות שנחתם לאחרונה פתח לנו שוק מאוד מעניין למוצרים ישראליים וכסף להשקעות בתעשייה.

ועכשיו כשכולם עובדים מרחוק, הרבה פחות משנה איפה מקום המגורים שלכם וכמה הוא רחוק מהמשרד. דוגמה טרייה מהעת האחרונה: אני מכירה עובד הייטק שעבר לגור בצפון בלי שום צורך להודיע בעבודה על המעבר. גם אנחנו כתושבי בנימין יכולים ליהנות מהפירות האלה שצומחים מהמשבר.

שינוי באמצע החיים

הרבה אנשים מגיעים לגיל שבו הם מבקשים לעשות שינוי תעסוקתי.

ככל שחולפות השנים חשוב לנו לעבוד בעבודה שמספקת אותנו מבחינה אינטלקטואלית ומבחינת יכולת ההשתכרות.

אם בגילאי העשרים בוחרים קצה חוט לתחילתה של קריירה, ככל שאנחנו עוברים כברת דרך מבחינה מקצועית, נושא בחירת הקריירה הופך למהותי יותר ומשמעותי לגבי המשך חיינו.

אבל זה לא כזה פשוט. שינויים בקריירה כרוכים בחששות ורצונות סותרים שיכולים לעכב אותנו מלעשות את השינוי.

מצד אחד יש חשש שאם נשנה כיוון נאבד את הניסיון הרב והידע שצברנו במהלך הקריירה, ומצד שני, אנחנו לא רוצים להישאר במקום שלא ממצה את היכולות שלנו.

המיוחד בטכנולוגיה, שהיא נוגעת בכל ההיבטים המקצועיים ותמיד ניתן לקחת את הניסיון המקצועי שצברתם עד עכשיו לקריירה בהייטק.

יש חברות טכנולוגיות בתחום התיירות, החינוך, הפיננסים, הבריאות, ולמעשה בכל תחום אחר שקיים.

אם יש לכם ניסיון ניהולי או עיצובי הוא בוודאי רלוונטי להייטק ואתם יכולים לקחת את הניסיון שלכם למקצוע חדש.

בשבועות האחרונים סיימנו ב'מכללת בטא' את המחזור הראשון להכשרות הייטק עם 40 בוגרים מקורסי תכנות ועיצוב חווית משתמש, המשתלבים בימים אלה בתפקידים שונים בעולמות התכנות ובחברות טכנולוגיות.

מכללת בטא - בית הספר למקצועות ההייטק של בנימין טק, הוקמה במטרה להרחיב את ההזדמנויות התעסוקתיות עבור תושבי בנימין.

בנימין טק שייך למועצה אזורית בנימין ופועל בשיתוף המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, ללא מטרות רווח כספי. הרווח שלנו הוא פיתוח ההייטק באזור בנימין.

הקורסים שלנו מתקיימים בסביבה הייטקיסטית וחדשנית, במיקום אטרקטיבי בשער בנימין עם מרצים מהשורה הראשונה.

אנו שמים דגש משמעותי על תרגול מעשי על מנת להכין את הסטודנטים לשוק העבודה, ועושים כמיטב יכולתנו לעזור לבוגרים להתקבל לעבודה באמצעות ליווי אישי וכלים שונים לקבלת הצעות, הכנה לראיונות והפנייה למקומות עבודה.

אז אם אתם מחפשים שינוי ורוצים להחליף את הסביבה המקצועית שלכם, או שגילתם אם היציבות היחסית של עולם ההייטק ואתם רוצים להתקדם למקצועות העתיד, והכי חשוב - אם יש לכם את המוטיבציה ללמוד ולהשקיע על מנת להשתלב בהצלחה בתעשייה – אנחנו כאן בשבילכם.

בימים אלה אנו פותחים מחזור נוסף של קורס תכנות Fullstack, שמהווה שער כניסה לעולם ההייטק. הקורס מתקיים בבנימין טק בשער בנימין בימי שלישי כל היום ובימי ראשון בצהריים. מוזמנים ליצור אתנו קשר בטלפון 052-5666679.

----------------------------------------------------------------

יעל זאבי היא מנהלת מרכז בנימין-טק

חזור למגזין