דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 442 ניסן תשפ"א מרץ 2021
דברי הימים

על ראש סדר היום - זמן חירותנו

אחוז החיסון ברוב יישובי בנימין משביע רצון. אחרי הפסח אנחנו רוצים להגיע למצב שצוותי חינוך יהיו מחוסנים באופן מלא


על ראש סדר היום - זמן חירותנו

הוריו של ראש הממשלה בחרו לבנם את השם הנכון. אנחנו בהחלט בוחרים בבנימין ובמי שיש בידיו להזניק אותה קדימה. זו אמנם מערכת בחירות רביעית תוך שנתיים, אך את האמת יש לומר - אלו בחירות גורליות לעתיד ההתיישבות ומדינת ישראל.

התפתחותה של בנימין בתשתיות, בביסוס היישובים וצליחת שאר האתגרים תלויים מאוד בהרכב הממשלה שתקום.

כמי שבשליחותכם עוסק יום יום בפיתוח בנימין, המרחב והיישובים, אני לא מוצא את המילים לומר עד כמה חשוב שתקום ממשלה לאומית מלאה.

לכן, חובתנו לממש את החובה והזכות האזרחית ולא ליפול לייאוש או להענשת המערכת הפוליטית שהיא הענשת עצמנו. גם מי שכועס או מאוכזב יזכור – בסוף אנחנו חלק, ושייכים גם כשטוב וגם כשטוב יותר.

ממשלה שתקום עם גורמי שמאל תרחיק אותנו מהיעדים האזוריים, גם אם תהיה שם מפלגה אחת או שתיים מהימין להמתקת הגלולה. הרכב קואליציה שכזה יסיג לאחור הישגים רבים שעליהם אנו עמלים בפיתוח תשתיות ובקידום נושאי רוחב. ממשלה כזו לא תאשר לעולם את ההתיישבות הצעירה ותקשה על צמיחה בתחומים רבים. לכן חשוב שנתמוך ונצביע למפלגה שמבטיחה ממשלת ימין מלאה.

בכל מקרה, אנחנו כאן נטועים עמוק מול כל אתגר, עם כל ממשלה שתבוא או ממשל אמריקני משתנה. בע"ה נדע להתמודד ולהתקדם בכל תרחיש.

התיישבות צעירה – חובה ותיקה

בתקופה האחרונה עסקנו יום וליל בהסדרת ההתיישבות הצעירה, בפגישות ושיחות עם ראש הממשלה ואנשי משרדו, עם שר הבטחון, עם אנשי משרד המשפטים, עם נציגי משרד הבטחון, מתכננים, משפטנים ואנשי מקצוע יחד עם הנהגת ההתיישבות הצעירה.

נערכו פגישות רבות. החלפנו טיוטות של נוסחים, חוות דעת מקצועיות והחלטות כדי לדייק, לטייב ולהביא את כולם להסכמות ואל עשיית הצדק. ניסינו להביא צדק מוסרי לעשרות אלפי תושבי יהודה ושומרון ובתוכם אלפי תושבי בנימין, אזרחי מדינת ישראל, שלא מקבלים תנאי חיים בסיסיים רק בגלל אוזלת היד של ממשלות ישראל במשך השנים. כמעט הצלחנו להגיע להסדרה. ההחלטה נפלה ממש בקו הסיום על חשבונות פוליטיים צרים ושטחיים מצד שר הבטחון בני גנץ. ראש הממשלה פעל רבות להעביר את ההחלטה. הוא הגמיש לא מעט דברים כדי להביא למשימה את בני גנץ שלצערי יודע את חובתו המוסרית אבל ברח ברגע האמת.

בדבר אחד חשוב הצלחנו - התודעה השתנתה. התדמית הכוזבת עברה מן העולם. לא מדובר עוד בהתיישבות לא חוקית או לא לגיטימית - אלו עשרות אלפי חלוצים שעלו לקרקע בשליחות ועידוד מדינת ישראל במשך השנים, בדיוק כמו קיבוצים ויישובים בישראל הקטנה. מילים חמות מגיעות לאנשי ההתיישבות הצעירה על העמל והפעולות שהביאו לכך שהסדרת ההתיישבות הצעירה אינה עוד שאלה של "האם" אלא של "מתי".
בהקמת הממשלה הבאה אדרוש ואפציר בראשי המפלגות להכניס זאת לקווי היסוד.

 

@ מצטייני הנשיא

 

בטלפון שקיבלנו לפני כחודשיים מלשכת נשיא המדינה הודיעו לנו שמועצתנו נבחרה לרשות המובילה בניהול הקורונה, יחד עם עוד ארבע רשויות מכל הארץ. הוזמנתי לבית הנשיא לטקס עם חבריי ראשי הרשויות שנבחרו. במפגש בבית הנשיא שיבח ריבלין ופירט את פועלה של המועצה בניהול המשבר והאתגרים. הוא ציין לשבח את מערך הקורונה המועצתי ואמר שהמועצה גישרה על הפערים בין משרדי הממשלה לתנאי הזמן והשטח, והנגישה לתושבים את המידע. "בזכות עבודתו של צוות הקורונה קוצרו באופן משמעותי זמני התגובה ונקטעו שרשרות ההדבקה", אמר. בדבריי הודיתי לנשיא ואמרתי לו בטקס, כי השבחים מגיעים לעובדי המועצה המסורים שנרתמו להתמודדות עם האתגר וכן לצוותי הקורונה היישוביים שעושים לילות כימים למען התושבים.

מתחסנים ושומרים על הילדים

משבר הקורונה עדיין כאן. אנחנו משתדלים לנהל את האתגרים בחכמה ובאחריות. כמועצה אזורית גדולה, האחריות על הרשות המקומית כבדה ואני שמח שכך. אנחנו עוסקים המון בפתיחה וסגירה של מוסדות חינוך בהתייחסות לצבעי רמזור משתנים וכללים מורכבים ומתחלפים. כתושבים וכהורים חשוב להבין שמאחורי כל החלטה לגבי מוסד חינוכי יש חשיבה רבה, לפחות כשהדבר נתון לשיקול המועצה. ככלל, לפי המתווה הממשלתי שנוהג היום ובחודשים האחרונים, הצבע הנגזר בממשלה קובע את התנהלות החינוך עד גיל שש ואין מקום לשיקול הרשות. בבתי ספר צבע המועצה רלוונטי יחד עם שיקול דעת המועצה.

בישיבות ושיחות יומיות עם צוות הקורונה המועצתי, אנחנו מכריעים בכובד ראש ולוקחים בחשבון את שיקולי הבריאות וגם את שיקול שמירת השגרה הנורמלית לילדים. אני יודע עד כמה חשובה השגרה לילדים ולפרנסת ורווחת ההורים. אנחנו מקפידים לעדכן אתכם במסרונים כשיש שינוי בפעילות מוסדות החינוך ולעשות מעט סדר בהוראות הממשלתיות המשתנות.

אחוז החיסון ברוב יישובי בנימין משביע רצון. היישוב חשמונאים אף ניצב במקום הראשון בארץ בשיעור ההתחסנות. ברכות!
אחרי חג הפסח אנחנו רוצים להגיע למצב שצוותי חינוך הבאים במגע עם ילדינו יהיו מחוסנים באופן מלא. אנחנו שוקדים על מתווה בו נוכל להבטיח כי צוותי החינוך המסורים שלנו מחוסנים כדי לשמור על בריאות הילדים והמשפחות וגם על בריאותם שלהם.

בשורה בתחבורה

בחודשיים האחרונים רשמנו כמה הישגים חשובים בתחום תשתיות הכבישים והתחבורה הציבורית. פרויקט שיקוע קלנדיה צפוי לצאת לדרך בקרוב ויחבר בין מזרח בנימין לכביש 443. אחרי שנים של תכנון בקרוב ייסלל קטע כביש שיחבר בין כיכר אדם לבין כביש 443 בצומת עטרות. הדרך תקצר את לוח הזמנים לנוסעים לאזור מודיעין והמרכז, ותדלל את עומס הכניסה והיציאה מכיוון פסגת זאב.

גם הסדרת מרחב חיזמה צפויה לצאת לדרך ובמסגרתה יורחבו הנתיבים ויוסדר צומת הכניסה לפסגת זאב במקום הכיכר הנוכחית.

תכנון הכביש בין היישוב אדם לחיזמה תוקצב ב-17 מיליון שקלים לאחר שהתב"ע הוסדרה לאחרונה. זו התחלה טובה למענה האסטרטגי הדרוש בכבישי בנימין.

בביקור עבודה של שרת התחבורה מירי רגב סיפרתי לשרה כי אנחנו עמלים לקדם את סלילת כביש 45 משער בנימין לכביש 443 שייתן מענה אמיתי לצרכי התחבורה באזור, והעליתי בפניה את פתרון הרוחב ליישובי גוש טלמונים בדרישה לקידומו של הכביש האסטרטגי 935 מגוש טלמונים לכביש 443. ועדה ממשלתית צריכה לאשר בקרוב את התקציב הדרוש לפרויקט הגדול של שילוש כביש 446.

גם בתחבורה הציבורית נרשמו שיפורים, במרכזם חנוכת קו 181 משער בנימין לחניון שפירים וחזרה. נעבוד קשה ונשתדל שבע"ה כל משימותינו יעלו על המסלול המהיר.

חזור למגזין