דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 442 ניסן תשפ"א מרץ 2021
מאמרים

בדרך לאלף חיים חדשים

כשבעים מתורמי הכליה דרך ארגון "מתנת חיים" הם תושבי ותושבות בנימין שבחרו לסייע לאדם זר ללא תמורה. על ההחלטה להציל חיים ולהפוך כתובת לשכנים המתלבטים


בדרך לאלף חיים חדשים

לפני כשש שנים, לקראת יום הולדתי ה-40, חיפשתי מתנה משמעותית שתישאר עמי לאורך זמן. חשבתי על טיול משפחתי גדול לחו"ל – עשיתי. צניחה חופשית – פחדתי, סקי – גלשתי, באנג'י – לא העזתי.

חיפוש אקראי בגוגל של מתנת יום הולדת הוביל אותי למושג "מתנת חיים". מתנת חיים, נשמע מעניין. התחלתי לחקור ומצאתי עמותה המגייסת ומלווה מתנדבים בריאים שתורמים כליה לחולים הזקוקים להשתלה ומצילים את חייהם. התורמים לא מקבלים תמורה כספית והמוטיבציה שלהם היא רק לעזור לאחר ולהציל חיים.

העמותה נוסדה בשנת 2009 על ידי הרב ישעיהו הבר זצ"ל שעבר בעצמו השתלת כליה, והחליט להפוך את הקושי הבריאותי שלו למפעל חסד ענק המסייע למטופלי דיאליזה למצוא תורמי כליה. בשנה האחרונה הרב נפטר מקורונה ורעייתו רחל היא כעת יושבת ראש העמותה וממשיכת דרכו.

נפגשתי עם הרב הבר ורעייתו רחל בדירתם הצנועה בשכונת הר נוף בירושלים והוקסמתי מהרעיון ובעיקר מהפשטות של דבר שנשמע כל מורכב ולא הגיוני. איך לא חשבו על זה קודם?!

בדקתי בזהירות עם בני משפחתי מה עמדתם ונתקלתי בסירוב מוחלט. "השתגעת?", אמרו לי, "לתרום איבר מהגוף סתם, ללא קרוב משפחה חולה חס וחלילה?". שאלו: "אולי תצטרך בעתיד כליה, ומי יתרום לך? לא לחינם הקב"ה ברא לנו שתי כליות, תשמור אותן".

בקיצור - חפש מתנת יום הולדת אחרת. חיפשתי וחיפשתי אך שוב חזרתי ל"מתנת חיים". הרגשתי צורך ודחף פנימי להודות על 40 שנים של בריאות, שמחה ומשפחה. הרגשתי שכל הטוב הזה לא יכול להישאר רק אצלי, שאני חייב לחלוק אותו.

לשמחתי הרבה, לאחר תהליך בן תשעה חודשים של בדיקות מקיפות נמצאתי כשיר לתרום כליה במרכז ההשתלות בבית החולים בילינסון, בתזמון המושלם לכבוד יום הולדתי ה-40.

חשבתי רבות על המפגש עם השותף שלי - הנתרם שיקבל איבר מגופי שיציל את חייו.

מה אומר לו? כיצד נרגיש? הרגשתי מבוכה גדולה. הודיתי על שזכיתי להיות בצד הנותן ומשום כך בחרתי שלא להכיר את הנתרם, בשביל לא לתת לו תחושה של אסירות תודה.

כשלושה חודשים אחר התרומה חזרתי בהדרגה לפעילות ספורטיבית מלאה, עם החולצה המפורסמת "כליה אחת אבל לפניך" ובשיאה זכיתי בתואר הארוך 'תורם הכליה האלטרואיסטי הראשון שרץ מרתון שלם'.

שאלו את השכנים

בזכות פעילות "מתנת חיים" מדינת ישראל מובילה את העולם בתרומות כליה אלטרואיסטיות ביחס לאוכלוסייה, והיא אחת המדינות המובילות בתרומת כליה מן החי בכלל. גברים יכולים לתרום כליה מגיל 25 ונשים רק לאחר שסיימו ללדת.

מבט בנתוני התורמים של העמותה מגלה כי כ-40% מתורמי הכליה מגיעים מתחום החינוך.

רוב התורמים הם דתיים וחרדים אבל אחוז התורמים הלא-דתיים עולה בהתמדה כל שנה. תורמי כליה רבים רצים במרתון ירושלים, זו מסורת והוכחה שניתן לתרום כליה ועדיין לנהל אורח חיים ספורטיבי.
נתון מעניין נוסף הוא שכמעט 10% מתורמי הכליה הם תושבי יהודה ושומרון. כ-70 מתוכם – תושבי ותושבות בנימין.

לכבוד התרומה האלף המתקרבת, חשוב לנו - קבוצת תורמי הכליה מבנימין, לפנות לקהילות בהן אנו חיים ולספר שאנחנו כאן עבורכם. כל אחד מהתורמים מבנימין החל בתהליך באופן אישי ופרטני, ואט אט גילה סביבו עוד שכן ועוד שכנה בעלי ניסיון בחוויה המיוחדת הזו, שניתן להתייעץ איתם ולברר שאלות וחששות.

הפעילות של העמותה לא רק מצילה חיים, היא גם מגבירה את הסולידריות בין המגזרים, במיוחד בימים אלו של פילוג ושיסוע.
כל תרומת כליה באמצעות "מתנת חיים" יוצרת משפחה חדשה ומחברת בין חלקי האוכלוסייה בישראל: ימין ושמאל, חילוני, חרדי ודתי, עולים וותיקים, מבוגרים וצעירים.

------------------------------

אייזיק משה הוא מנכ"ל בית אבות, לשעבר מנהל בית ספר. רץ מרתונים עם כליה אחת.

למידע נוסף על תרומת כליה דרך "מתנת חיים" מוזמנים לפנות בטלפון 025000755 או באתר ובפייסבוק "מתנת חיים".

חזור למגזין