דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 442 ניסן תשפ"א מרץ 2021
מאמרים

האיש שהאיר את בנימין

לפני כחודשיים נפטר ממחלה קשה נתן אורן מפסגות, איש החברה לפיתוח מטה-בנימין, שפעל שנים ארוכות למען ההתיישבות. דברי זיכרון ופרידה

אלדד בן זמרה, מנכ"ל החברה לפיתוח מטה-בנימין,

האיש שהאיר את בנימין

אמר רבי עקיבא "ואהבת לרעך כמוך - זה כלל גדול בתורה". נתן, זו תמצית חייך. כך פעלת, כך עבדת, זו היתה דרכך לראות את העולם.
משימות ותפקידים רבים מילאת בדרכך בחברה לפיתוח מטה בנימין, אך הדבר שזרם לך יותר מכל היה החיבור למחלקת החשמל, אותה ניהלת במשך למעלה מ-20 שנה.
ב-30 השנים בהן עבדת בחברה זכית להקים ולהיות שותף בהקמה של עשרות יישובים. את כולם הצלחת לחבר לחשמל, מי בדרך רגילה ומי שנזקקת עבורו לדרך יצירתית. כל זאת מתוך אהבה לתושבי בנימין הצעירים שבאו מקרוב ומרחוק ליישב את הארץ, ואתה עם החיוך הגדול הנסוך על פניך תמיד, אבל תמיד, קיבלת אותם באהבה מתוך תחושת שליחות משותפת.

משימות אלו לא היו קלות בימים של פיגועים, בימי אינתיפאדה. נדרשה מסירות נפש עצומה בכדי להמשיך ולחבר עוד מבנה ועוד מבנה לרשת החשמל, שהרי ללא חשמל קשה מאוד לקיים חיים.
בפועלך זה זכינו כולנו וזכה עם ישראל, ויישובים צעירים אלו הלכו והתפתחו, גדלו והבשילו לכדי שכונות קבע ויישובים תוססים ומאירים. הרשימה ארוכה - גוש טלמונים, נריה, חרשה, נווה אח"י, גוש שילה, אחיה, עדי עד, אש קודש, מצפה כרמים, ועוד עשרות נקודות נוספות בכל רחבי בנימין.

אתה תמיד היית שם בכדי לדאוג לאותם אנשים שכל כך אהבת, תמיד בענווה, תמיד במאור פנים. וממש כמו החשמל שזורם, מחבר ומאיר את העולם, כך אתה מחבר ומאיר אנשים, ומאיר להם את הדרך.
בלי תפקיד רשמי בתחום תמיד דאגת גם לרווחת כלל העובדים בחברה, להרגשה הטובה שלהם, לגיבוש ולביחד. בראש חודש אדר כה תחסר עם החסד שהכנסת לחברה כשהפעלת את כולנו בחלוקת משלוחי מנות בבית החולים שערי צדק בירושלים. תמיד היית שם בשביל האחר, גם אם הוא לא מוכר וידוע.

ההתיישבות כולה חבה לך רבות על אותם אלפי מבנים, כיתות לימוד ובתי ספר, להם דאגת תמיד לחשמל בכדי שיוכלו לתפקד, להתפתח, להתחיל שנת לימודים בזמן.

בשנים האחרונות ביקשת לעבור תפקיד, לגוון קצת בפעילות שכה היית רגיל בה, ולאחר שהתפנה תפקיד החלטנו יחד כי תעבור לנהל את אזורי התעשייה בבנימין. גם שם, בחן ובסבלנות רבה, קידמת ופעלת למען המפעלים השונים באזורי התעשייה. על אף המעבר שלך לתפקיד החדש לרגע לא זנחת את נועם, מי שעבד לצדך שנים רבות, והמשכת ללוות אותו במסדרונות חברת החשמל. גם בימים בהם כבר היית חולה לא ויתרת עד שהמחלה הכריעה אותך וכוחותיך אזלו.
כולנו יודעים כמה אהבה הייתה בך ליישובים ולאנשים. כמה זרמה בליבך האחריות, השליחות והאכפתיות לביצוע המשימות השונות מתוך דאגה לתושבי בנימין ולהתיישבות כולה.
נתן, שליחותך אולי תמה אך אנו בבנימין בכלל ובחברה לפיתוח בפרט, יחד עם המשפחה המדהימה שזכיתם אתה ויעל להעמיד, מתחייבים להמשיך את המשימה בה התחלת ובה השקעת את מיטב שנותיך - משימה של פיתוח וחיבור נקודות יישוב ואנשים. נעשה זאת מתוך אותה ראייה שליוותה אותך במשך כל ימי חייך ובעבודתך בחברה, מתוך ראייה של "ואהבת לרעך כמוך".

חזור למגזין