דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 417 אייר תשע"ז מאי 2017
כתבות

לרוץ קדימה

בשעת השקיעה של אסרו חג שבועות הקרוב, יוזנק לדרך מרוץ טלמונים. מיכאל גרינשטיין, יזם ומוביל המרוץ בעשור האחרון, מסביר למה החליט לבחור דווקא בדרך הזו להנצחת רועי ארבל ז"ל, ומהשנה גם לזכרם של גיל-עד שער וסמל אלחי טהרלב, ומדוע בסוף המסלול יחכה לכם מופע זיקוקים


לרוץ קדימה
צילום: מיכל אביאור

בחיידק הריצה נדבקתי לפני שנים ארוכות. הייתי רץ עם חברים מטלמון במסלול קבוע מהכיכר בכניסה ליישוב, עד שכונת זית רענן בנריה, ובחזרה. סך הכל כעשרה קילומטרים. לפני כ-11 שנים התחלתי להשתתף במרוצים ברחבי הארץ, ועלה בליבי רעיון להקים מרוץ אצלנו ביישוב. כשנתיים אחרי שרועי ארבל, תושב טלמון, נרצח בפיגוע ירי בדרכו הביתה, פניתי לאלמנתו חגית והצעתי לה לקיים את המרוץ לזכרו של רועי. היא הסכימה מיד. ההחלטה להנציח את רועי במרוץ נובעת, בעיניי, מהרעיון שאנחנו לא שוקעים בתחושות של חוסר חיים ודכדוך, אלא מזכירים את רועי במשהו שמבטא חיים. ואין כמו ספורט, ובמיוחד ריצה, לבטא חיים.

עם ההסכמה של חגית יצאנו לדרך. גייסתי כמה חברים טובים מהיישוב והתחלנו לגבש את תפיסת המרוץ. היה ברור לנו שנקיים מרוץ על פי ההלכה. התייעצנו עם רב היישוב, הרב רמי ברכיהו, והרב פסק שהמרוץ חייב להיות נפרד. ובאמת, מאז ועד היום מרוץ טלמונים הוא מהמרוצים היחידים בארץ שהוא נפרד לחלוטין. מקצה הנשים (חמישה קילומטרים) מוזנק 45 דקות לפני מקצה הגברים. בזמן הזנקת מקצה הגברים כל הנשים כבר מסיימות לרוץ והן יכולות ליהנות מההפנינג המתקיים בדשא המרכזי, וכולל כיבוד מפנק לרצים ולרצות.

בנוסף למקצים תחרותיים של חמישה ועשרה קילומטרים למבוגרים, יש במרוץ גם מקצים תחרותיים של שני קילומטרים לילדים.
הרצים, מקטן ועד גדול, נהנים מריצה אתגרית בתוך נופים מדהימים, וכל הזוכים במקומות הראשונים מקבלים פרסים.

לפני שלוש שנים התארחה במרוץ קבוצה של אופנוענים ממועדון "הארלי דיוידסון", שיצרו קשר עם היישוב כמה חודשים לפני כן במסגרת הטיולים שלהם באזורנו. הם ליוו את הרצים ועודדו אותם, וגם הקימו חניון אופנועים לתפארת. אטרקציה לרצים וגם למעודדים.

ברחבת המרוץ הקמנו מידי שנה תערוכת תמונות לזכרו של רועי ארבל, והרצים והאורחים הוזמנו לעיין בה. לפני כשנתיים וחצי איבד היישוב טלמון את גיל-עד שער הי"ד, בחטיפת שלושת הנערים, ולפני כחודש וחצי נרצח בפיגוע דריסה ליד עפרה, חייל גולני בן טלמון - סמל אלחי טהרלב הי"ד. בתיאום עם משפחות ארבל, שער וטהרלב, החלטנו כבר מהמרוץ הקרוב להנציח את שלושת בני טלמון – רועי, גיל-עד ואלחי.

בשנה שעברה עברנו למרוץ במתכונת ערב - לרוץ עם השקיעה (ולברוח מהחום). גם השנה מרוץ טלמונים יהיה מרוץ ערב, וגם השנה, רגע לפני טקס הסיום, יהיה מופע זיקוקים שיצבע את השמיים, יעלה חיוכים ויסמן לכל עבר שאנחנו ממשיכים לרוץ קדימה.
מרוץ טלמונים ה-10 יתקיים ביום חמישי, ז' סיון, ה-1/6/17. רוצו להירשם: www.realtiming.co.il.

חזור למגזין