דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 418 סיוון תשע"ז יוני 2017
דברי הימים

תנו לבנות בשקט

אי הבהירות סביב מדיניות הממשלה בכל הנוגע לבנייה בהתיישבות בעידן טראמפ, חייב פגישה דחופה עם ראש הממשלה. כשזו התקיימה סוף סוף, מתח רב ליווה אותה, וגם חילוקי דעות בקרב ראשי הרשויות. כנראה שזו שוב אותה מחלוקת בשינוי תסרוקת


תנו לבנות בשקט
צילום: מיכל גלעדי

מתח רב ליווה את פגישת ראשי הרשויות עם ראש הממשלה. זמן רב הם חיכו לה, עוד בטרם הגיע הנשיא טראמפ לארץ כבר הוכן מכתב הבקשה, שנשלח מיד עם סיום הביקור הממלכתי. אבל טראמפ ואי הבהירות סביב מדיניותו, לא היו הסיבה העיקרית למתח. ברקע היותר מיידי היה פרסום רשימת תכניות הבינוי שעמדו להיות מאושרות במת"ע – מועצת התכנון העליונה, הגוף המוסמך לאשר את הבנייה ביישובים - גוף שלא התכנס לאשר תכניות משמעותיות כבר זמן רב מאד מאד. עם פרסום הרשימות, התברר שמרבית התכניות שפורסמו היו דווקא בבנימין הפעם. אבל מועצות רבות אחרות ביו"ש חשו שהן פשוט לא שם.

מאז התחלף ממשל אובמה בממשל טראמפ עולה ויורד חליפות מפלס האופטימיות בכל הנוגע להיתכנות הבנייה בהתיישבות. אין ספק שעידן אובמה היה רע ומר, אבל הוא נגמר. ובכל זאת, האם נשמנו לרווחה מוקדם מדי, האם התקוות שסוף סוף אפשר יהיה לבנות כאן בהיקפים משמעותיים הולכות ומתפוגגות? ואולי יש כאן חלון הזדמנויות להשפיע על ההתנהלות מכאן ולהבא ואיך נכון לעשות זאת? שיחת הבהרה ותיאום ציפיות עם ראש הממשלה היתה אך מתבקשת.

והנה הגיע יום חגיגי בכנסת ישראל – ציון יובל למלחמת ששת הימים ולחידוש ההתיישבות ביהודה שומרון ובקעת הירדן, שיזמו וארגנו במשותף יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ומועצת יש"ע. מלשכת ראש הממשלה ניסו לקבוע את הפגישה מהיום להיום. בסוף סוכם שתתקיים יום למחרת. על הבמה בטקס החגיגי באודיטוריום הכנסת, הבטיח ראש הממשלה שהוא ראש הממשלה שדואג יותר מכל אחד אחר למפעל ההתיישבות היקר ללבו, ושאף יישוב לא ייעקר ממקומו בכל הסדר מדיני. בנאום חם ואוהב הוא הצהיר: "כינסנו את הקבינט וקיבלנו פה אחד החלטה: אנחנו בונים בכל חלקי יהודה ושומרון, זה דבר ראשון, וגם מתכננים בכל חלקי יהודה ושומרון. נמשיך לשמור על ההתיישבות, נמשיך לשמור על ארצנו, ונמשיך לשמור על מדינתנו" (עוד מדברי ראש הממשלה בטקס, בהמשך). הנוכחים, כך נדמה, נחלקו בין אלה שמיהרו להתרגש ובין אלה שעדיין חוששים להאמין לו. ספק אם בקרב ראשי הרשויות שעמדו להגיע אליו למחרת לפגישה, ירד מפלס המתח.

 

סולם הלחץ

עד כמה ליצור לחץ מול ראש הממשלה, עד כמה נכון לייצר אווירת מחאה, ועד כמה לבנות את המהלכים אט אט מתוך הידברות ואמון – זו הסוגיה שעמדה בבסיס המחלוקת בין ראשי המועצות ביו"ש שהוזמנו לפגישה עם ראה"מ, והגבירה את המתח עוד יותר. נדמה שזו אותה מחלוקת בשינוי תסרוקת. אותם דיונים אינסופיים שמלווים את ההתיישבות בכל צומת משמעותי, בכל פעם בווריאציה אחרת. במה ננצח, במלחמה או באהבה. "יש שאומרים שראש הממשלה עובד רק כאשר מופעלים עליו לחצים, ושאם ימחאו לו כפיים הוא לא יספור אותנו", אומר אבי רואה, ראש המועצה. "זה הוכח כלא נכון. בכוח אולי מנצחים בטווח הקצר. לא בטווח הארוך", הוא מבהיר. "מדובר כאן בתהליך שכעת נבנה. יש כאן מתווה חדש לאישור תכניות בעידן טראמפ. זה לא יקרה בפעם אחת. וגם אם בפעם הזאת היו תקלות בהליך האישורים במת"ע, נתקן, ונבסס את התהליך אט אט, אך לא ניכנס למשחק של לחצים פוליטיים. ואני שמח שרוב החברים הלכו איתי בדעה זו.

"ראש הממשלה הסביר בפגישה את העקרונות: ההחלטות במת"ע יתקבלו אחת לשלושה חודשים, ללא מכסה מספרית של מבנים, ללא תלות גאוגרפית או תלות בגושים, וימוצו קודם השטחים במרכז היישוב ורק אחר כך ייצאו התכניות החוצה. כלומר הבנייה תבוצע בשיטת טבעות, קודם טבעת פנימית אם יש לכך פוטנציאל בנייה בתוך היישובים, ואחר כך ניתן לצאת החוצה בתנאי שהבנייה 'צמודת דופן'. אלו עקרונות שגובשו וסוכמו גם בקבינט", מבהיר רואה.

"אני לא יכול לומר שאני מאד מרוצה, אבל גם דיונים אחת לשלושה חודשים יכולים לקדם את כל התכניות המוכנות. כך זה יותר מסודר ממה שהיה קודם, יותר מתועד. דיברתי אחרי הפגישה עם אנשיו של ראש הממשלה כדי לראות איך מתקנים להבא תקלות שהיו בקביעת סדר היום של מת"ע הפעם. הם קיבלו את הדברים. נקווה שבפעם הבאה זה יהיה הרבה יותר טוב".

 

התכנית של טראמפ

השמועות על תכניות מדיניות שמבשל הנשיא טראמפ גם הן לא מפחיתות את המתח. "אני לא רוצה לומר שאין דבר, כי אני לא יודע", אומר אבי רואה, "הרי טראמפ אמר שינסה לקדם תהליך שלום, והשליח גרינבלט מסתובב, ובכל זאת היום מדינת ישראל במצב יותר טוב משהיה בעת ממשל אובמה. זהו ממשל ידידותי שלוקח בחשבון את החששות של ממשלת ישראל לגבי ההליכים. וכמו שאני תמיד אומר, ההליכים האלה מתקיימים כבר חמישים שנה, עם עליות ומורדות, ואותנו צריך לעניין יותר איך אנחנו מתקדמים ומפתחים את ההתיישבות ובעיקר את התשתיות. כי סוגיית התשתיות והכבישים היא צוואר בקבוק שמונע התפתחות בהתיישבות. הרי כל אחד מושפע מכמה זמן הוא נוסע לעבודה או ללימודים או לקניות. ואת זה אנחנו מנסים לפתור. אגב, ראש הממשלה טען שלא היה מודע לחומרת הבעיה. הוא גם הוסיף שהוא בעד לדחוף ולפתח תשתיות בלי מגבלה. אני רוצה להאמין שלפנינו ימים טובים יותר משמונה השנים האחרונות", מסכם רואה.

 

עמיחי לתושבי עמונה

אלוף פיקוד המרכז חתם סוף סוף על צו תחום השיפוט ליישוב החדש המיועד למפוני עמונה. עמיחי, זה השם שבחרו תושבי עמונה ליישוב החדש. 28 יום לקח למדינה להשלים את המהלכים עד לחתימת הצו, זמן שיא בכל קנה מידה. על בסיס החתימה הזו, היועץ המשפטי מאפשר לבצע עבודות טרם סיום תקופת ההפקדה.

עכשיו עמלים אנשי המקצוע על הכנת תכניות מפורטות. עובדי המועצה עובדים על התכניות ימים ולילות. "נקווה שתוך כמה ימים יסיימו אותן" אומר אבי רואה, "לפחות את החלק הנוגע לעבודות העפר, ונוכל להתחיל כבר בעבודות בשטח".

חזור למגזין